Tisztelt Hölgyem/Uram!
Várhatón szeptemberben fogok szülni és néhány hónapon belül meg fog szűnni a cég, ahol közel egy éve dolgozom. Mi a teendő ebben az esetben? Felmondás lejárta után passzív táppénz, utána pedig munkanélküli járulék?
2003 óta folyamatos bejelentett munkaviszonyom van és 2008. decemberétől 2009. márciusáig már voltam munkanélküli, akkor 3 hónapig kaptam a maximális járulékot.
Körülbelül mennyi TGYÁS-ra, illetve GYED-re leszek majd így jogosult? Ugyanannyira, mintha munkahelyről és nem pedig bejelentett munkanélküli státuszból mennék el szülni?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel:
Kis Kata
Kedves Kata!
El tudnánk képzelni ideálisabb körülményeket a gondtalan babaváráshoz, de nézzük a realitásokat!
Jó lenne tudni, hogy mit jelent, az a „néhány hónapon belül”… Ha ez valóban rövidebb időintervallumot jelent, akkor marad első lépésként valóban a felmondást követő 3 napon belüli(!) passzív táppénzre való igény, majd az illetékes Munkaügyi Központba való bejelentkezés.
Egyelőre csak a tgyás-jogosultságról beszéljünk: szeptemberi babánál – tehát akkor egészen pici pocakos terhességről van szó:) - a szülés előtti két évben már 365 biztosított nap megléte szükséges (ebbe beszámít a biztosítás megszűnését követő táppénz is; tehát a passzív táppénz 30 napja), és a munkanélküli ellátással biztosítottnak minősül. A tgyás-nál a számítás alapja a munkanélküli ellátás alapjául szolgáló jövedelme lesz, de max. a minimálbér kétszerese.
A gyed-hez várjuk meg a munkahelyi történések alakulását, másrészt meg lássuk a jogszabályi változások összességét! Tehát még beszéljünk erről, Kata!