KEDVES KISMAMÁK, BLOGUNK MÁRCIUSTÓL MÁR A
WWW.KISMAMATANODA.HU OLDALON FOLYTATÓDIK, OTT VÁRUNK TITEKET SZERETETTEL ÉS SOK-SOK INFORMÁCIÓVAL
Kedves elintézzük.hu!
Kisfiam 2010.07.04-én tölti be a 2. életévét, és másnap már munkába is állok
a régi cégemnél, őt pedig a családom gondozza felváltva a szeptemberi
bölcsibe lépésig. Természetesen gyes-t szeretnék igényelni munka mellett is.
Négy dolog érdekel:
- Mennyi idővel korábban érdemes benyújtani a gyes igénylést az
államkincstár felé, hogy a következő hónapra ( augusztusra)már pénz is
legyen belőle?
- A cégem TB-kifizetőhely, így a gyedet ők utalják. Változtat valamit ez a
tény gyes-igénylés ügymenetén?
- Védettnek számítok-e gyeses anyukaként a munkahelyemen, mint akkor, amikor
még várandós voltam? Azaz kirúghatnak-e csak úgy, vagy van valami védelem a
gyes alatt is számomra?
- Elolvastam a tápénzest írásotokat a gyessel kapcsolatban, de nem nagyon
értem, illetve nem tudtam magamra vonatkoztatni. Ha dolgozom, és táppénzre
kellene mennem, akkor mi lesz a velem gyeses munkavállalóként? Vagy akkor
igényelje inkább a férjem meg a gyest? Segítenétek?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Juli
Kedves Juli!
Hogyne segítenénk!:) Nézzük azt a négy dolgot, ami érdekel!
- A gyes –igénylést a MÁK lakóhely szerint illetékes regionális igazgatóságánál lehet igényelni, vagy ha a munkahelyeden működik családtámogatási kifizetőhely, akkor a kifizetőhelynél be lehet adni a Kérelem gyermekgondozási segély megállapítására c. formanyomtatványt az összes szükséges melléklettel (ezek listája a formanyomtatvány kitöltési útmutatójában megtalálható!)
- Minthogy a gyed lejárta, s így a gyes indulásának időpontja adott, fix: 2010. július 5. , ezért ha kb. másfél hónappal korábban leadod, átvételi elismervénnyel, akkor iktatást, számfejtési határidőket figyelembe véve sem látjuk akadályát az augusztusi utalásnak.
- Igen, az Mt. 90.§-ának (1) e) és (2) b) pontja alapján: a felmondási védelem a gyes időtartama lejártát követő 30. napig tart: a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt (a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül sem: tehát ha nem otthon vagy gyes-en, hanem gyes mellett dolgozol).
- Az utolsó kérdéseden valóban érdemes elgondolkodnotok: ki az pl., aki otthon lenne a kisfiatokkal, ha beteg lenne, Te vagy a férjed, illetve kettőtök közül ki „betegesebb”: kinél valószínűbb a saját jogú táppénz…
Ezeket azért kell végiggondolni, mert a gyes melletti táppénzjogosultság –ahogy a tájékoztatónkban is leírtuk – másként működik, mint „a főállású jogviszony melletti”. A két legfontosabb tudnivaló az előbbi esetben:
· a táppénz csak akkora időtartamra vehető igénybe, amekkora a gyes melletti munkavégzéssel
megszerzett biztosítási idő
· és csak a gyes melletti - egészségbiztosítási járulékalapot képező –munkajövedelme arányában.
180 napi tényleges jövedelem hiányában, a minimálbérből kiindulva állapítják meg a
táppénzt (kivéve, ha ennél kevesebb a szerződés szerinti bér, mert akkor az a számítás alapja), s
a táppénz mértéke ebben az esetben 50% lenne.
Ha mindezeket végiggondolva úgy ítélitek meg, hogy Apukának lenne praktikusabb a gyes-t igényelni, ennek semmi akadálya. (Azért nem kell nagyon görcsölni a döntés miatt, hiszen – bár plusz ügyintézéssel jár, amit senki sem kedvel, de - változtatható!) Ha Apuka munkahelye nem kifizetőhely, akkor az igényt a lakóhely szerint illetékes regionális igazgatósághoz postán is be lehet nyújtani. Mi mégis a személyes ügyintézést ajánlanánk az igazgatóságok családtámogatási irodáinak ügyfélszolgálatán – akkor ugyanis azonnal kiderül, minden rendben van-e az igényléssel, és a hiánypótlásos levelezés nem nyújtja el a kiutalás idejét.
De ha semmilyen ügyintézési hercehurcára nem vágytok, akkor olvassatok erről a kényelmes megoldásról itt: www.elintezzuk.hu :)
Kedves Juli, négy kérdésre négy válasz, reméljük, valóban segítséget jelentett!
- De egy ötödik is fölvetődött: hátha nem tudsz erről a lehetőségről. „A munka felvételét” MIÉRT NEM AZ ÖSSZEGYŰLT SZABADSÁG KIVÉTELÉVEL KEZDED? Minthogy a régi munkáltatódhoz térsz vissza, a felhalmozódott szabadságot azonnal (harminc napon belül) ki kell adni!
/Mt. 134.§(3) b) / Tehát javasolhatunk egy udvarias levelet a munkáltatónak, amelyben jelzed, hogy 2010. július 5-vel megszakítod a fizetés nélküli szabadságodat, és az összegyűlt szabadságod kivételét
követően személyesen is visszaállsz a munkába… stb.stb. És akkor lenne egy kis átmeneti időszak, amely a bölcsis beszoktatáshoz is fontos lehet, hiszen nem mindegy, hogy ott tudsz-e lenni a kisfiaddal, meg a családi szervezkedés is leegyszerűsödne:)
És jó szánkózást a kisfiaddal, bizony ki kell használni a lehetőséget, hiszen voltak mostanában olyan teleink is, amikor havat is alig láttunk…