GYESen van - halljuk ezt sokszor, és ez a betűszó ment át a köztudatba gyakorlatilag minden juttatással kapcsolatban. pedig óóóóriási különbség van a küldönböző juttatások és azok igénylése között. mi micsoda, gyorstalpaló 1. a betűszavak útvesztőjében:
tgyás, vagy gyás: ez a szüléshez kapcsolódó juttatás, annak az anyukának jár, aki a szülést megelőző két évben legalább 180 napig biztosított volt, ÉS a biztosítás tartama alatt szül
- vagy: - a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül
vagy: - a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl táppénz/baleseti táppénz folyósításának ideje alatt
vagy: - a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.
összege a szülési szabadság kezdő napját megelőző naptári évben keresett jövedelem napi átlagkeresetének 70-%-a.
ezzel szemben a GYES
alapvető állami segítség azon anyák számára, akik a szülést megelőzően nem rendelkeznek ennyi biztosítási idővel, mely összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével azonos.
Vagyis: A TGYÁS összege néhány extrém helyzettől eltekintve több, mint a GYES, de ez, (mármint a TGYÁS), csak a megfelelő biztosítási jogviszonnyal rendelkezőknek fizehető. Hogy ez pontosan mennyi forintban, azt érdemes a céges könyvelővel egyeztetni, de minden olyan jövedelem beleszámít az átlagba, ami után TB-t fizetett a kismama.
Azt is fontos tudni, hogy aki nagy cégnél, úgynevezett TB kifizetőhelyen dolgozik, ilyenek a multik, közigazgatás, stb. mielőtt nekiveselkedne a lapok letöltésének, ne tegye, mert a munkáltatója kötelessége ezt intézni. Ez viszont nem vonatkozik az anyasági támogatás és családi pótlék igénylésére, mert azzal kapcsolatban kinek-kinek magának kell eljárnia...