Kedves Elintézzük.hu!
Segítségüket kérném!
Augusztus 1-től táppénzen vagyok. A munkáltatóm feketén dolgoztatott 1 hónapig, plusz valószínűleg meg is szünteti azt az egyesületet, ahová elvileg be lehettem volna jelentve. Március 10-re vagyok kiírva szülésre, és szeretném a TGYÁS-t igényelni, de ha megszűnik a munkaviszonyom, akkor nem leszek rá jogosult.
Február elején már mehetnék TGYÁS-ra?
Félek, hogy miatta nem fogom megkapni ezeket az ellátásokat, kérem segítsenek megoldást találni!!!
Köszönettel: Barbara
Nyugodjon meg, Barbara, - nem olyan kilátástalan a helyzet!
¨Annak ellenére nem, hogy a szülési szabadság legkorábban a szülés kiírt időpontja előtti 28. naptól kérhető, tehát a tgyás ekkortól igényelhető, tehát február legelejétől semmiképp (február 10. körül, de egy jövő évi naptárral pontosan kiszámolhatja).
A tgyás jogosultságával nincs gond akkor sem, ha megszűnik a munkáltatója, és ez valóban január végén történik (!), hiszen a biztosítás megszűnését követően is jár a terhességi-gyermekágyi segély, amennyiben:
- „az anya a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
- a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl táppénz (…) folyósításának ideje alatt vagy a
folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.”
¨A nagyobb gondot a gyed-re való jogosultság jelenti, de ez sem reménytelen!
Nem tudjuk, mennyire lehet készpénznek venni, hogy a feljelentése valóban az egyesület megszűnését vonja maga után. De ha a rosszabbik verziót nézzük, hogy Ön valóban nem lesz biztosított a Babus születésekor, nagyon nem mindegy, hogy mi mikor történik!
Ugyanis jogosult gyermekgondozási díjra az a szülő is, „aki a tgyás-ban részesült, de a biztosítási jogviszonya a tgyás folyósítása alatt szűnt meg, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett.”
(Természetesen a szülést megelőző két éven belül min. 180 nap biztosítási idővel kell rendelkezni!! Erről nem írt, tehát feltételezzük, hogy ezzel nincs gond!)
Tehát:
- a legeslegrosszabb eset az lenne, ha a munkáltatója megszűnne január vége előtt; ebben az esetben nem lenne biztosított a szüléskor (koraszülésnek még ebben a helyzetben sem örülnénk!), így csak a gyes-re lenne jogosult
- ha később szűnik meg a munkáltató, de a fent leírt időhatárok között szülne, akkor járna ugyan a tgyás, de a gyed már nem
- és ha a tgyás időtartama alatt szűnne meg a munkáltatója, akkor jogosult lenne a gyed-re is (ezt hívják „passzív gyed”-nek, mivel nincs mögötte már biztosítotti jogviszony)
Kedves Barbara, - megértjük, ha aggasztja ez a helyzet; ha bármivel tudunk még segíteni, jelezze nyugodtan!
Addig is üdvözöli mindannyiukat, és nyugalmasabb hangulatú ünnepeket kíván: www.elintezzuk.hu