Sziasztok!
Köszönöm a gyors és korrekt választ!
Próbáltam visszaolvasgatni, hátha megértem amit írtatok, de nem sikerült:-(
Kérdés: mért kellene apának máj 6-tól igényelnie a gyest?
anyagilag járnánk pár hónapig jobban, jól értem? akkor ő kapná a gyest a
nagyobbik gyerkőc után annak 3 éves koráig? vagy amikortól én már tgyás-on
leszek a gyes neki nem jár?
ő alkalmazottként dolgozik, heti 40 órában, és van egy bt-je ahol beltag,
így is igényelheti?
bocsánat ha összevissza írtam, de remélem értitek:-)
Anett
Szia Anett!
Újra itt J És mindent értünk :)
·Kizárólag a dupla ügyintézés elkerülése érdekében tanácsoltuk azt, hogy már a gyed lejártát – 2010. május 5. – követően, a gyes-időszak elejétől Apuka igényelje a gyes-t. És ennek semmilyen kizáró okát nem látjuk!
·Nálad is futhatna egészen a táppénzes időszakig, de akkor, Anett, le kellene mondanod a gyes-t (mert két ellátást párhuzamosan nem kaphatsz), Apukának meg újra megigényelni…
·És bármelyikőtök is igényelje végül, a tgyás indítása – a Te esetedben a szülés napjától lenne az ésszerű - előtt mindenképpen végérvényesen le kell mondani, az előbb említett ok miatt: saját választásotok alapján, de csak egy ellátást vehettek igénybe. Tehát a gyes nem fog kifutni a kislányotok 3 éves koráig, mert korábban indul a lényegesen magasabb összegű tgyás… J
Ezt az Ebtv.(1997. évi LXXXIII. tv., az Egészségbiztosítási törvény) szabályozza:
„39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.
(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.
(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.
(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani.”
· A blogban több helyen írtunk már a gyes-lemondás hogyan-járól, mint ahogy a gyes melletti munkavégzés esetén meglévő táppénzjogosultság szabályairól is (Gyes melletti munkavégzés és táppénzjogosultság). Ezeket ajánlanánk még elolvasásra, mert fontos lehet!
Ugye, most sikerült világosabban megfogalmaznunk?!
Ha eszedbe jut valami „menet közben”, vagy még mindig maradt homályos pont, ne legyenek gátlásaid, kérdezz! J
Szép napot kívánva, - az elintézzük.hu