HTML

Az elintézzük.hu megoldóblogja

megoldóblog az elintézzük.hu-tól! leírjuk a legérdekesebb kérdéseket, amik az elintézzük.hu-hoz érkeznek, vezetünk kicsit Benneteket kézenfogva a közigazgatás zegzugos folyosóin és a szolgáltatók ügyfélszolgálatainak útvesztőiben. Egyedi kérdésekre nem mind fogunk tudni válaszolni, arra ott a Tudakozó Plusz (197), de ha megírjátok, hol vesztetek el, milyen kérdésekkel foglalkozzunk, próbáljuk azokat körbetáncolni... (igen, eredetileg ez kismamügyi megoldóblog volt, de a nagy sikerre való tekintettel indítottunk egyet csak Nekik, a www.kismamatanoda.hu-t, oda várunk minden anyukát sok szeretettel!

Friss topikok

  • weronique: Tisztelt Szerkesztő, kérem segítsen, mert a helyi oep-nél teljesen elakadtam és nem értem az okot... (2012.02.28. 14:09) tgyás, gyed számítása 2. babánál
  • bluegirl: Tisztelt Szakértő! Gyed-del kapcsolatban szeretnék érdeklődni Öntől. Történetem röviden: 2007. fe... (2011.11.28. 15:37) tgyás, gyed, gyes?
  • Niki8810: Kedves elintézzük.hu! Nagyon örülök,hogy rátaláltam az oldalukra,rengeteg hasznos levéllel találk... (2011.06.17. 15:09) alanyi jogon járó juttatások
  • Franky68: Tisztelt Elintézzük szakértői stábja! Lenne néhány kérdésem a GYES utáni munkába való visszaálláss... (2011.04.27. 00:54) gyes utáni felmondás
  • relind: Tisztelt elintézzük.hu! 2 gyereket szültem, ha jelenleg gyesen vagyok, és a 3. baba is útban van,... (2011.02.24. 11:35) táppénz gyes melletti munkavégzésnél

Linkblog

Sziasztok!

 

Örülök, hogy vagytok mert a sok változás miatt már nem lehet követni az

ügyintézést.Biztosan igénybe fogom venni a segítségeteket de még nem

járok/unk ott, ez kicsit később lesz...

A kérdésem a következő. Első kisfiam 2007. 02.19-én született és

2010.02.19-én lesz három éves vagyis lejár a GYES-em.

A második gyerkőc kicsit nehezebben jött össze, még éppen csak a harmadik

hónap végén leszek mire lejár a GYES-em. Augusztusban fog megszületni a

második baba. A GYES lejárta után táppénzre menjek a szülésig? Ugyanis a

munkahelyemre nem szívesen vennének vissza arra a pár hónapra munkaviszonyba

és már nem is érné meg számomra sem, hiszen nagyon sok új - hátrányos

változás - van. A felgyült szabadadságomat viszont kiadnák (ez kb. két

hónap) de érdemes kivenni?

Ha betegállományba megyek, akkor mi alapján fogják számolni a második

babánál a TGYÁS-t és a GYED-et/GYES-t?

 

Köszönettel: Zsuzsa

 

 

Kedves Zsuzsa!

 

Nem panaszkodhat: a legszebb névnapi ajándékot kapta három évvel ezelőtt! J

És kívánjuk, hogy problémamentes terhesség után egy újabb gyönyörűséges kisembernek örülhessenek!

Köszönjük az elismerő szavakat: valóban szeretnénk a kismamák tanácstalanságát eloszlatni, és amennyiben igényt tartanak rá, az ügyintézés nyűgétől is megszabadítani a családot!

 

Lássuk a kérdéseit, Zsuzsa!

- A leveléből nem derül ki pontosan, csak reméljük, hogy a munkaviszonya, tehát a biztosítottsága megmarad a továbbiakban is! Erre épül a válaszunk is. Amennyiben ugyanis a szülő munkaviszonya folyamatosan fennáll, nem kell visszamennie dolgozni a következő gyerkőc születése előtt (ilyen folyamatos gyermekáldás esetén, természetesen!), hiszen a gyermek gondozása miatt igénybe vett szabadság időtartama is biztosításban töltött időnek minősül (a törvénymódosítás e tekintetben nem hoz változást!).

 

- A tgyás, gyed összege a naptári napi átlagkereset 70 %-a; az ellátás alapját pedig az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg.

Az irányadó időszak a tgyás-nál: a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság első napját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a tgyás-ra való jogosultságot megelőző napig tart, ha a biztosítási idő folyamatos.

Minthogy Zsuzsának ebben az irányadó időszakban nem lesz 180 bérezett napja, így a számítás alapja az egészségbiztosítási járulék alapját képező tényleges jövedelme, de maximum az érvényes minimálbér (2010-ben: 73.500.- Ft) kétszerese.

 

- Az átlagszámítás miatt fontos, hogy a táppénzt megelőző betegszabadságot (ami a távolléti díj 70 %-a) megelőzze az összegyűlt szabadság kivétele.

(A betegszabadság, szabadság beleszámít az átlagba, a táppénz viszont nem!)

Tehát ebben az esetben az Ön érdeke szerencsésen egybeesik a munkáltató érdekével: a gyes lejártát követően vegye ki szépen az összegyűlt szabadságát, majd betegszabadságot követően jöhet a táppénz valóban.

Felhívjuk viszont a figyelmét, Zsuzsa, hogy nem mindegy, hogy milyen bérrel veszik vissza a gyes lejártát követően, tehát hogy milyen bérrel ketyeg a szabadság stb.!

Nem nagyon szokták tudni az anyukák, hogy miután több évnyi kihagyás után mennek vissza, a szabadságot – A Munka Törvénykönyvének 84. § -a szerint - már a bérrendezés utáni emelt bérrel kell számolnia a munkáltatónak!

/Óóó, és ezt nem is kell keményen az orruk alá dörgölni, mert azt nem szeretik, elég kedves udvariassággal jelezni, hogy tudnak erről!/

 

Kedves Zsuzsa, reméljük, kellően kimerítő J volt a válaszunk, ha mégis maradt kérdése, írjon újra nekünk!


 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://elintezzuk.blog.hu/api/trackback/id/tr531650591

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása