Kedves elintézzük.hu !
2007. április 26-án született meg a kislányom, aki után jelenleg gyes-t kapok úgy, hogy a gyes mellett 4 órában dolgozom. 1993. május 21-től határozatlan idejű időtartamra szóló munkaszerződésem van, mely közös megegyezéssel módosításra került 2009. szeptember 15-től 2010. augusztus 31-ig, heti 20 óra munkaidőre és 92.100,-Ft személyi alapbérre.
Idő közben ismét babát várok, akivel 2010. május 09-re vagyok kiírva.
Kérdéseim:
Visszamenjek 8 órába dolgozni és kérjem a munkaszerződésem módosítását heti 40 órára ?
Mi alapján fogok TGYÁST, GYEDET kapni?
Válaszukat előre köszönöm!
Riamia
Kedves Riamia!
Akkor már csak 2-2 ½ hónap, és itt a kis jövevény J És a kislánya hogy’ fogja élvezni az igazi babával való babázást!!! De előtte nézzünk fontos hétköznapi kérdéseket is:
· Mivel folyamatos a biztosítási jogviszonya, tehát a szülést megelőző két évben meglesz a szükséges 365 biztosításban töltött nap +az „élő” biztosítás a szülés időpontjában, így annyit nagy valószínűséggel ki tudunk mondani, hogy jogosult lesz a biztosításhoz kötött ellátásokraJ
Innen kezdve viszont mocsarasabb területre érünk. Minél közelebb érünk ugyanis a váltás napjához, május 1-jéhez, annál zavarosabbak, egymásnak is sokszor ellentmondóak az OEP „eligazításai” pl. az ellátások összegének számítására vonatkozóan…Arról nem is szólva, hogy a joggyakorlat hányféle lesz…No, de nézzük, most mit tudunk mondani!
· A tgyás összege változatlanul a napi átlagkereset 70 %-a marad, s az alapul szolgáló naptári napi átlagkereset számítása a táppénzszabályok szerint történik.
Azaz: először nézik a szülést megelőző naptári évet, ha abban volt legalább 180 napnyi járulékköteles jövedelem, akkor a tavalyi év lesz a számítási időszak.
Pontos dátumokat nem írt, nem tudjuk, hogy azonnal kezdett-e dolgozni. De ha április 27-től dolgozik gyes mellett, Riamia, akkor nem is kell tovább nézni a lehetőségeket…(Ha esetleg nem lenne meg a 180 nap a tavalyi évben, akkor a szülést megelőző 180 napot néznék, azok naptári napi átlagát: ennél a verziónál kéne elgondolkodni a teljes munkaidőre váltáson, de az már nagyon sokat nem tudna javítani…Reméljük az első verziót…)
A tgyás változatlanul a szülési szabadság 168 napjára jár.
· A tgyás lejártát követő naptól jár a gyed, és itt vannak a legnagyobb változások. A szülést megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. Az összeg számításáról, az Ön speciális helyzetében – gyes melletti munkavégzés -, különösen nem tudunk biztonsággal nyilatkozni.
Riamia, folyamatosan „gyűjtögetünk”, de amíg az OEP tisztségviselői, mint leendő joggyakorlók nem állnak a helyzet magaslatán, addig nehéz kiigazodni a változások között.
Ha figyeli a blogunkat, azon nyomban tájékoztatjuk a kismamákat a legfrissebb információkról!
Addig meg legalább várjuk a tavaszt! J
Kívánjuk, hogy strammul viselje az utolsó pocakos hónapokat is!
És üdvözlik az egész családot az elintézzük.hu munkatársai