Kedves elintézzük.hu!Segítséget szeretnék kérni tőletek!2010.03.24-re vagyok
kiírva második gyermekemmel.Jelenleg gyesen vagyok.Még a gyed alatt
ami(2007.10.15. -2009.05.22.)járt megszűnt a munkahelyem (2008.03.10.)A
TB-nél azt mondták,hogy a gyes is biztosított időnek számít,tehát akkor a
180 napom meglenne.Most betudnának engem jelenteni,csak az lenne a
kérdésem,hogy akkor mi alapján számolnák ki a gyedet?A bejelentett összeg
szerint?Vagy átlagot számolnak?És a tgyás jár-e?Köszönettel,várom a biztató
választ!Zsifi80
Kedves Zsifi!
Megpróbálunk majd valami biztatót is keresni J
A szülést követő első, biztosításhoz kötött ellátás nem a gyed, hanem a szülési szabadság idejére járó terhességi-gyermekágyi segély lehet.
Terhességi-gyermekágyi segélyre az a kismama jogosult, aki a szülést megelőző két évben legalább 180 napon át biztosított volt, és a biztosítás időtartama alatt szül.
A leveléből az derül ki, hogy 2008. március 10-től Önnek nincs munkaviszonya (munkavégzésre irányuló, jövedelemszerző), tehát biztosítotti jogviszonya.
A gyes egészségügyi szolgáltatások igénybevételére jogosít (mert az állam átvállalja a járulékfizetést szolidaritási alapon), de biztosításhoz kötött pénzbeli ellátások igénybevételére nem.
A zavart, a félreértést nyilván az okozza, hogy a törvényben az fogalmazódik meg, hogy szünetel a biztosítási jogviszony a fizetés nélküli szabadság alatt, kivéve, ha a fizetés nélküli szabadságot 3 év alatti gyermek (…) gondozása címén vették igénybe. De ez arra az esetre vonatkozik, ha valakinek folyamatos a munkaviszonya!
Az alanyi jogon igénybe vett gyes viszont, ami egy szociális ellátás, nem számít biztosításban töltött időnek a tgyás- vagy gyed-jogosultság szempontjából.
Tehát hiába lenne hihetően végezhető, bejelentett munkája az utolsó hónapokban, akárhogy is számoljuk, nem jönne össze már a szükséges 180 nap!
Annak alapján, ami a leveléből olvasható, kizárólag az alanyi jogon járó ellátásokra - egyszeri anyasági támogatás, családi pótlék ill. gyermekgondozási segély – lesz jogosult, Zsifi.
A többi személyes tanács: ha részletesebben ír a személyes életkörülményeikről (hányan élnek együtt, egy főre eső jövedelem, a lakás adatai stb.), amelyeket természetesen bizalmas információként kezelünk, akkor tudunk tanácsot adni magánlevélben, hogy milyen támogatási formákat vehetnek igénybe a továbbiakban.
Tudjuk, hogy most elkeseredett is, meg dühös is. Nyilván szóbeli információkérés volt, tehát visszakövethetetlen, ki mit hallott félre, milyen információk birtokában mondta a tb-s kolléga, amit mondott. Hogy mi történt az Ön esetében is, nem tudjuk. De ebből is tanulság: időben végig kell gondolnunk a jövőbeli élethelyzetünket, gyermekvállaláskor különösen, és írásban kell állásfoglalást kérni az illetékes szervtől (legyen az a MÁK: Magyar Államkincstár vagy a REG: Regionális Egészségpénztár) az adott probléma megoldására, kezelésére.
Zsifi, írjon nyugodtan, vannak lehetőségek még a szociális ellátásokban, keressük meg együtt ezeket!
Addig is üdvözlettel,