Sziasztok!
Az alábbi kérdésem megválaszolásában szeretnék segítséget kérni tőletek.
2007-ben munkaviszonyban dolgoztam egy cégnél,azóta /2007szept/ itthon
vagyok Gyeden,illetve most Gyesen.
Megint babát várok/,akinek a születési ideje 2010,júl.19-re van kalkulálva,
mivel járnék jobban anyagilag és minden szempontból is?
Ha Gyesen maradnék,vagy ha elmennék táppénzre, vagy esetleg visszamennék
kivenném a szabadságomat?
Illetve most hogy változás volt hogyan és mi alapján számolják a Gyedet
illetve a táppénzt? H megszületik a második baba mennyi gyedre számíthatok?
Tudtok-e esetleg segíteni az adminisztrációs ügyek intézésében?
Köszönöm szépen a segítségeteket.
Ancsa
Szia Ancsa!
- Ha a két gyerkőc között nem mész vissza, tehát 0 bérezett napod lesz, akkor az ellátások számításának alapja az aktuális szerződés szerinti béred lesz.
- Visszamenni akkor van értelme, ha van viszonylag sok kivehető szabadságod, hogy az ebből számolt napi átlagodat ne rontsa le nagyon a táppénzt megelőző betegszabadság (a távolléti díj 70 %-ával). Mert ha visszamennél, akkor ebből a kettőből átlagolnának. Viszont ha visszamondanád a fizetés nélküli szabadságodat, akkor a kiadott szabadságot már a korrigált béreddel kellene számolni…(megtudhatnád, hogy az azonos munkakörben dolgozó kollégáidnak hogy’ emelkedett a bérük…)
- Az is szempont lehet, hogy ha szabadságon/betegszabadságon/táppénzen lennél, Apuka igényelhetné a gyes-t… A következő félév alatt szép kis többletet jelenthetne a gyes melletti összeg :)
A tgyás ill. gyed számításának a módosításáról nem tudunk, mértékük változatlanul a napi átlagkereset 70 %-a (az ellátás alapját pedig az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg).
A táppénz mértéke viszont változott: minimum kétéves folyamatos biztosítás után 60 %, ennél kevesebb biztosítási időnél ill. kórházi stb. ellátásnál 50 %. /A gyes melletti munkavégzés esetén igénybe vett táppénzről olvashatjátok a tájékoztatónkat: GYES melletti munkavégzés és táppénzjogosultság címen/
A legnagyobb várható változás, hogy a jogosultságukhoz a szülést megelőző két évben nem 180, hanem min. 365 biztosított nap megléte szükséges, illetve a gyed a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra jár, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig (ez nem változott). Pl. ha valakinek egyéves munkaviszonya volt a szülést megelőzően, csak a gyermek másfél éves koráig tud gyed-en maradni (168 nap tgyás, és utána 365 nap gyed), s a gyerkőc kétéves koráig még a gyes-t is veheti igénybe…
Tudnia kell, Ancsa, hogy rengeteg bizonytalanság van még a május 1-től életbe lépő szabályozással kapcsolatban, de ahogy tisztul a kép, igyekszünk rögtön tájékoztatni a kismamákat, tehát érdemes folyamatosan figyelni a megújuló-gazdagodó blogot:)
Kedves Ancsa, mi aztán pontosan tudjuk, hogy mennyi futkosással, bosszankodással járhat a babás-mamás ügyintézés, ezért is tartjuk nagyon fontosnak, hogy ettől megkíméljük a babaváró családokat: tehát a kérdésedre a válaszunk: igen, profi módon tudunk segíteni a családellátások ügyintézésében IS. Minderről további részleteket itt találhattok:
Reméljük ez a válaszunk is eligazító volt, de ha még maradtak homályos pontok, hát kérdezzetek! És legfőképpen nagyon nyugodt pocakosságot Neked, Ancsamama!